Pravda o naší DNA a stravě: Jsme stvořeni pro ovoce?
Dne 14. dubna 2003 byla slavnostně rozluštěna lidská DNA,
což potvrdilo, že pocházíme z tropického a subtropického pásma Afriky.
Výzkum prokázal, že naši předkové se původně živili hlavně ovocem, křehkými rostlinami a občas semeny. To by nás nemělo překvapovat – primáti, naši geneticky nejbližší příbuzní, se tak stále stravují.
Proč se tedy nestravujeme tak, jak bylo původně přirozené? Protože jsme se začali šířit do severnějších oblastí, kde v zimě nebylo možné sbírat plody. Pro přežití jsme se naučili lovit a využívat oheň. Nejprve jsme konzumovali syrové maso, ale postupem času jsme začali jídlo tepelně upravovat.
Zkusili jste někdy "vyvrhnout" ulovené zvíře? Sbíhaly se vám přitom sliny? Pravděpodobně ne. Naše DNA je totiž přizpůsobena trhání voňavých, zralých plodů – právě při nich se nám sbíhají sliny. Všimněte si, že primáti jsou soběstační až do posledního dne svého života. Lidé tuto schopnost ztratili, protože se nevrátili ke své přirozené rostlinné stravě.
Chcete být soběstační až do konce života? Pokud nepřijmete stravovací model 80/10/10, nenaplňujete tuto podmínku. Průměrný člověk stráví přibližně 17 let svého života v období omezení – tedy v čase, kdy kvůli zdravotním problémům nebo stáří není plně soběstačný. Naše DNA, potažmo naše buňky, jsou přizpůsobeny na nejjednodušší zdroj energie – cukr z ovoce (80 %). K tomu je potřeba 10 % bílkovin a 10 % tuků, což je v původní rostlinné stravě přirozeně obsaženo.
Někteří lidé se tímto způsobem stravují – a evidentně jim to funguje. Co nám tedy brání v tom, aby se tak stravovali všichni? Není to tak jednoduché. Hraje v tom roli zvyk a chuť. Tepelně upravená strava vytváří v mozku silnou závislost, ze které je velmi obtížné se vymanit.
Existuje však způsob, jak si pomoci – mozek musí být konfrontován s pravdou. Dokud se tak nestane, jen málokdo se této závislosti dokáže zbavit.
Člověk – nejdokonalejší „stroj“ ve vesmíru – si dobrovolně škodí. Důkazy jsou jasné, ale změna je náročná. Existuje však cesta, jak si ji usnadnit. Náš mozek se musí dozvědět, co je správné. Musí být konfrontován s pravdou. Lidská inteligence i společnost v tom zatím selhávají, protože se bojí pravdu přijmout. Potřebujeme dozrát, naučit se ji říkat a přijímat.
Obraťte se, učte se pravdě, usilujte o ni. Přátelství s pravdou může zachránit vás, vaše děti i budoucnost lidstva.