Germicidní lampy
GERMICIDNÍ LAMPY - MODERNÍ OCHRANA VAŠICH PROSTOR
Základní oblasti použití jsou například:
- ZDRAVOTNICTVÍ:
desinfekce operačních sálů, JIP, infekčních odd., centrální sterilizace, laboratoře, lékárny atd.
- POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL:
ničení plísní ve vlhkém prostředí, sterilizace technologických linek, balení a zpracování masa, zpracování mléka – ozařování fólie, výroba zmrzliny, snižování klíčivosti brambor, atd.
- FARMACEUTICKÝ PRŮMYSL
- ŠKOLY, MATEŘSKÉ ŠKOLY
- HOTELY, SAUNY, LÁZEŇSKÉ PROSTORY
- KOSMETICKÉ A MASÁŽNÍ SALONY
- OSTATNÍ PRACOVNÍ PROSTORY
- CHOVATELSTVÍ ZVÍŘAT: chlévy, stáje, kotce
- KLIMATIZAČNÍ ZAŘÍZENÍ
- STERILIZACE VODY: výroba nealkoholických nápojů, přípravny pitné vody apod.
Postačí pro 12-15 m2, výkon 1x30 W, s akustickým počítadlem provozních hodin.
Intenzita záření ve vzdálenosti 1 m: 2,3 W / m2
Germicidní lampy jsou speciální lampy osazeny zářivkami vyzařujícími krátkovlnné ultrafialové záření, které způsobuje narušení buněčných struktur při vlnové délce 253,7nm (UV-C). Toto záření hubí bakterie a jejich spory, plísně, kvasnice a mikroorganismy. Své použití nachází zejména při dezinfekci vzduchu a povrchů. Germicidní lampy slouží ke sterilizaci pomocí UV-C záření a používají se všude tam, kde sterilizace klasickými metodami není účinná nebo vzhledem k prostředí není možná.
Dekontaminace bez přítomnosti lidí se uskutečňuje dopadem záření na povrch předmětu, přičemž dochází ke snížení počtu mikroorganismů ve vzduchu i na povrchu současně. Zářič může být umístěn na stropě anebo stěně a musí být spouštěn spínačem odděleným od běžného světelného rozvodu. V případě, že je germicidní zářič umístěn na mobilním zařízení, celkový počet mikroorganismů v ovzduší se sníží asi o 70 %, přičemž zahynou prakticky všechny patogenní mikroorganismy, a i v případě přežití jejich virulence prudce klesá. Dezinfekci ovzduší je možné vykonávat i zapnutím germicidních lamp v přestávkách mezi prací, za nepřítomnosti lidí. U germicidních zářičů s nepřímým zářením ( s prouděním ) je možná přítomnost lidí.
Efektivita závisí na tvaru místnosti, umístění zářiče, možnosti cirkulace a míchání ošetřovaného vzduchu, jakož i intenzitě UV záření, relativní vlhkosti a expozičním čase. Při použití zářičů s nepřímým zářením a oběhem vzduchu je vzduch mechanicky vháněn do tubusu přístroje, kde se dezinfikuje a následně se vyfukuje. Tento systém se využívá tam, kde není žádoucí jakýkoli kontakt osob se zářením, ani jeho nepatrnými odrazy, například na novorozeneckých odděleních, JIP a lůžkových odděleních.
Dobu provozu germicidních zářičů na aseptických pracovištích stanovuje ON 84 5051 (Předpisy na aseptickou práci). Germicidní zářiče se zapnou nejméně 80 minut před začátkem aseptické práce a vypínají se těsně před jejím započetím. Germicidní zářiče umístěné jako clony mají být v provozu po celou pracovní dobu.
Pro zničení mikroorganismů působením UVC záření je důležitá dávka ozáření udávaná jako součin intenzity záření a času.
Legislativní normy:
Vyhláška MZ SR č. 198/2001 Z. z. určuje germicidní zářič jako povinnou součást pracoviště přípravy léků, přípravy sterilních léků, oddělní kontroly léčiv a oddělení cytostatik. Podle Vyhlášky MZ SR č. 428/2006 Z. z., o minimálních požadavcích na personální zabezpečení a materiálně-technické vybavení jednotlivých druhů zdravotnických zařízení, jsou germicidní zářiče součástí povinného vybavení také některých ambulantních zařízení.
UV generátory ozónu - čističky vzduchu Dinies jsou vybaveny integrovaným ventilátorem, který nasává vzduch z místnosti přes silnou ozónovou trubici. Zde se ozón spojuje s molekulami pachu a neutralizuje je. Současně se ničí mikroorganismy ve vzduchu, bakterie, viry a spory. Vzhledem k tomu, že je ozón plynný prvek, dostane se snadno i do různých prasklin a nepřístupných míst. Páchnoucí, nezdravé pokoje jsou věcí minulosti, cigaretový kouř, oheň, plíseň, moč, kuchyňské pachy a mnohé další mohou být takto snadno odstraněny. Zůstane jen zdravý a čerstvý vzduch.
Jak ozón pracuje - ozón je vysoce účinný dezinfekční prostředek používaný k eliminování nepříjemných pachů a nebezpečných mikroorganismů. Podle přírodních procesů je UV-C záření vytvořeno řízeným způsobem, který ve spojení s kyslíkem vytváří ozón. Molekuly pachu jsou beze stopy zničeny. Po této reakci se ozón opět rozloží na kyslík. Velkou výhodou použití ozónu je, že se dezodorace provádí bez použití chemikálií.